Meloni: Elon Musk nem jelent veszélyt a demokráciára, Soros György igen
Nyilvánosan is védelmébe vette Elon Muskot az olasz miniszterelnök.
A „Zrínyi 2026” első két évének sikerei elvitathatatlanok, azonban marad a kérdés: Mikor kerül sor a csapásmerő erők felépítésére ill. revitalizására?
„A laikus számára is valószínűleg feltűnt már, hogy a Honvédek új egyenruhát kaptak. A régi orosz acélsikakok is lassan, de biztosan, eltűnnek a porondról, helyüket modern fejfedők (MICH ill. OPS-Core FAST ballisztikus sisakok és társaik) veszik át. Cseh licenc alapján három új kézifegyver gyártása is tervben van. A katonák személyi felszerelésének javításán túl a laktanyák modernizálására is sor kerül. Ezidáig további két területen történt kézzel fogható előrelépés.
Egyrészt, a mobilitást elősegítendő, körülbelül 100 Currus Aries-Volvo katonai autóbusz hadrendbe állítása van folyamatban; az első példányokat már át is adták a Honvédségnek. Ezen felül új tehergépjárművek és személykocsik kerültek beszerzésre. Említést érdemelnek a különleges rendeltetésű Polaris MRZR 4 taktikai járművek, melyeket első körben a szolnoki MH 2. vitéz Bertalan Árpád Különleges Rendeltetésű Dandár már át is vett.
A másik fontos terület a légierő. Két Airbus A319 került a Honvédség kötelékébe, s habár a gépmadarak nem újak, még így is hatékonyabbak mint az öreg Antonovok. Tervben van a Grippenek fegyverrendszereinek modernizációja, valamint ún. mobil háromdimenziós radarállomások ill. légvédelmi rakétakomplexumok beszerzése. 2018. június végén látott napvilágot a hír, hogy 20 darab Airbus H145M könnyű multifunkcionális helikopter beszerzéséről döntött a kormány, ami – habár a kis gépmadár nem igazi ragadozó – valódi vérfrissítés a légierő mára elavult Mi -17-ei és Mi-8-ai mellett.
A »Zrínyi 2026« első két évének sikerei elvitathatatlanok, azonban marad a kérdés: Mikor kerül sor a csapásmerő erők felépítésére ill. revitalizására? Hol marad az egykor nagynevű magyar tüzérség vagy a páncélos fegyvernem 21. századi szereplése? Az új egyenruha, új személyi felszereléssel és cseh fegyverekkel; a Polaris taktikai terepjárók vagy az Airbus kis helikopterei vizuálisan is szép látványt nyújtanak, de nem helyettesíthetik a »nehézfiúkat«. Mert habár mára közhelynek számíthat, de az ütőképes hadsereg a mai pacifista álomvilágban is még mindig a béke záloga. Csak remélni lehet, hogy a Magyar Honvédség 2026-ra azt az erőt és tiszteletet éri el, amit minden joggal megérdemel.”